Haber

Bakanlık Açıkladı: Depremzedelere Koruyucu Aile Olmak İçin Nasıl Başvurulur?

Maalesef Kahramanmaraş’ta meydana gelen korkunç depremlerin ardından birçok vatandaşımız açıkta kaldı. Bilhassa yalnız kalan çocuklar ve bebekler yüreğimizi dağladı. Duyarlı vatandaşlar, depremzedelere koruyucu aile olmanın yollarını aramaya başladı. İlk duyuru Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığın resmi sayfasından paylaşılan duyuruda, vasi aile başvurusunun nasıl yapılacağı açıklandı.

Detaylar burada…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilimizi etkisi altına alan yıkıcı depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları başladı.

Depremin 3. gününde de arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ancak olumsuz hava koşulları çalışmaları olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Çok sayıda vatandaşımız enkazdan kurtarıldı. Bölgede sarsıntıdan etkilenen çok sayıda çocuk ve bebeğin olduğu biliniyor.

Arama kurtarma çalışmaları sonucunda kurtarılan çocuklar ailelerine teslim ediliyor. Ancak bazı çocukların yakınlarına ulaşılamıyor.

Deprem bölgesinde bulunan ve ailelerine ulaşılamayan çocuklar için duyarlı vatandaşlar harekete geçti. Birden fazla vatandaş deprem bölgesindeki çocuklara nasıl patron aile olunacağını araştırmaya başladı.

Koruyucu aile başvurularıyla ilgili ilk açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık sosyal medya hesabından yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, deprem bölgesinde ulaşılan çocuklardan ailelerine ulaşılamayanların bakanlığa bağlı kurumlara götürüldüğü belirtildi. Çocuklara sadakatle bakıldığının ve bir yandan ailelerine ulaşmaya çalışıldığının altı çizildi. Sarsıntı bölgesinde bulunan, korunmaya ve bakıma muhtaç çocukların durumlarının uzmanlarca değerlendirildiği belirtildi. Depremden etkilenen çocukların mevcut koruyucu ailelerine yerleştirilmesi sürecinin devam ettiği açıklandı.

Peki, yeni bir vasi aile başvurusu nasıl yapılır?

Bakanlık tarafından yapılan duyuruda aile bireyi adaylarının e-devlet üzerinden başvuru yapabilecekleri belirtildi. Ayrıca ilgili vatandaşlar, deprem bölgesi dışında ikamet ettikleri ilin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine de şahsen başvuru yapabilecek.

E-Devlet Koruyucu Aile İlk Görüşme Talebi

Bakanlık tarafından yapılan resmi açıklama şu şekilde:

dernekpazari-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu