Haber

Gazze yardım uçağı Mısır’a ulaştı

İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye gönderilen sağlık ekibi ve tıbbi malzemeleri taşıyan Cumhurbaşkanlığı uçağı Mısır’da.

Kahire’ye inen uçağın taşıdığı aralarında Türkiye Sağlık Bakanlığı yöneticilerinin de bulunduğu 20 uzman hekim, Mısır Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve diğer yetkililerle bir araya gelerek Gazze’ye yapılan sağlık yardımını değerlendirdi.

Uzman ekip, Mısırlı yetkililerle koordineli olarak Gazze halkının ihtiyaç duyduğu ilaç, tıbbi malzeme ve cihazları belirleyecek.

Ekip ayrıca Mısır Sağlık Bakanlığı ile yapılan planlar çerçevesinde El-Ariş Havalimanı ve Refah Sınır Kapısı’nda kurulması planlanan sahra hastanelerinin fizibilite çalışmalarını da yürütecek. Mısır Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu ihtiyaç listesinde yer alan ilaç, tıbbi sarf malzemesi ve tıbbi cihazların Türkiye’ye gidecek 3 kargo uçağıyla El-Arish Havalimanı’na gönderilmesi planlanıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada, “Dünyadaki tüm duyarlı insanların gönüllerini rahatlatacak bir çabamız var: Refah kapısından geçiş yardımını başlatmak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu