Haber

Peru, Honduras büyükelçisini süresiz olarak geri çekiyor

Peru Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro’nun Peru’nun iç işlerine “kabul edilemez bir şekilde” müdahale ettiği ileri sürüldü.

Açıklamada, Peru’nun Tegucigalpa Büyükelçisi Jorge Alejandro Raffo’nun süresiz olarak geri çağrıldığı belirtildi. Peru basını, Honduras Devlet Başkanı Castro’nun Peru’nun geçici Devlet Başkanı Dina Boluarte’yi tanımayı reddettiğini bildirdi.

Castro, 24 Ocak’ta Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu’nun (CELAC) 7. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Peru’da tutuklu bulunan eski Devlet Başkanı Pedro Castillo ile dayanışma içinde olduğunu ifade ederek, derhal harekete geçilmesini talep etti. Castillo’nun serbest bırakılması. yapmıştı.

CASTILLO’NUN GÖREVİ

Eski Başkan Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla 7 Aralık 2022’de görevinden alındı.

Pedro Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal bir acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alındı. Daha sonra Başkan Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu