Haber

Psikososyal destek için afet bölgesinde gönüllü akademisyenler

Beyin sarsıntısı alanında yapılan psikososyal güçlendirme çalışmasına başta rehberlik ve manevi danışmanlık olmak üzere ÜNİVERSİTELERİN ilgili bölümlerinden öğretim üyeleri isteyerek katıldı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli deprem felaketinin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda afet bölgesinde bulunanlara psikososyal destek hizmetleri verilmeye başlandı. YÖK tarafından üniversiteler de bölgeye giden kurumların psikologlarına destek olmak üzere davet edildi. Rehberlik ve manevi danışmanlık başta olmak üzere ilgili bölümlerden hocalar sarsıntı bölgesine gitmek için can atıyordu.

Hem afetten etkilenen illerde hem de depremzedelerin sevk edildiği illerde görev yapan istekli akademisyenler; çocuklar, yaşlılar, gençler, hamileler ve engelliler için özel etkinlikler gerçekleştirdi. ‘Afet sonrası psikolojik dayanıklılık’, ‘travmatik yaşantılarda akut müdahaleler’, ‘yası anlama’, ‘deprem sonrası kayıp ve yas’, ‘oyunla temas’, ‘deprem sırasında duygu düzenleme’ gibi konularda çalışmalar yapılıyor. , ‘okul ve travma’. .

Ayrıca üniversiteler online olarak psikososyal destek hizmeti vermeye başlamıştır. Psikososyal güçlendirme faaliyetlerine katılan kurum çalışanlarına ‘deprem sonrası çocuklara yönelik psikososyal müdahale’, ‘temel iletişim becerileri ve travma sonrası yaklaşım’ eğitimleri verilmeye başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu