Haber

Fıstık Hasadı Başladı: Düşük Verim Deneyimleri

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi’nde ‘yeşil altın’ olarak bilinen fıstık hasadı başladı. Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdulkadir Deniz, “Bu yıl fıstıktan 150 bin ton civarında verim bekliyoruz. Kent genelinde verimde düşüş var dedi.

Sabah fıstık hasadının başlamasıyla birlikte kümeler halinde bahçelere çıkan personel, 40 dereceyi geçen sıcaklıkta 8 saat çalışıyor. Personel ağaçların altına muşamba açarak yer fıstığını elleriyle parçalardan tek tek toplar. Daha sonra fıstıklar çuvallara konularak traktörlere yüklenerek ayrıştırılmak üzere tesislere götürülür. İklim değişikliği ve sulama zorluğu nedeniyle geçen yıla göre verimi düşük olan fıstığın fiyatı bahçe ortasında 105 ile 110 TL arasında alıcı buluyor.

‘İKLİM ŞARTLARI OLUMSUZ ETKİLENDİ’

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdulkadir Deniz, değişen iklim kurallarının yer fıstığını olumsuz etkilediğini söyledi. Bu yıl fıstıkta 150 bin ton verim aldıklarını ifade eden Deniz, “Gaziantep’te boz fıstık hasadımız başladı. Boz fıstık baklava başta olmak üzere diğer şekerleme çeşitlerinin üretiminde de kullanılıyor. bu yıl 150 bin ton civarında fıstık üretimi var.Ancak çiftçiler olarak girdiğimiz tarlalarda beklediğimiz mahsulü bulamıyoruz.İl genelinde verimde düşüş var.Rekoltedeki düşüşün nedeni;kuraklık ve iklim değişikliği.

‘ANTEP FISTIĞI DAHA TERCİH EDİLİR’

Antep fıstığının aroması nedeniyle diğer ülkelere göre daha çok tercih edildiğini vurgulayan Deniz, şunları kaydetti:

Farklı iklimlerde yaşıyoruz. Ağaçların fizyolojisi de buna uygun değildir. Su da versek gübre de versek ağaçları tetikleyemeyiz. Bölgedeki birçok yerde hala sulama sistemi yok. Sulanmayan alanlarda ağaçlar korkunç bir duruma gidiyor. Antep fıstığı önemli bir ihracat ve sanayi ürünüdür. Öyle olmasaydı, değerini bulamazdı. Ancak dünyada yer fıstığı üreten ülkeler çoğalmaya başladı. İran, Amerika ve İspanya gibi ülkelerde büyük verimler var. Aroma ve tat bakımından fıstığın özelliklerini taşımaz, bu yüzden fıstığımız tercih edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu